Vzpomínky 2021

Lesy České republiky s.p. v roce 2021  prostřednictvím programu ČSOP OCHRANA  BIODIVERSITY podpořily projekty EC Meluzína RCAB nazvané: Péče Pozemkového spolku Meluzína o genofondový sad na Chotobuzi v Průhonicích, Péče o lokalitu Dalovice v pozemkovém spolku Meluzína a Výběrová databáze starých odrůd ovocných stromů.

Lesy České republiky s.p. v roce 2021 prostřednictvím programu ČSOP OCHRANA  BIODIVERSITY podpořily projekty Asociace Brontosoura nazvané: Péče o lokalitu Myslinka, Péče o lokalitu Švihov a Zemská výstava starých odrůd 2021.

 

Děkujeme za laskavou podporu ochraně přírody. Přijďte se podívat do Dalovic, kde probíhá realizace  projektu na veřejně přístupné ploše nebo si něco najděte v databázi odrůd na www.stareodrudy.cz.


Ústecký kraj v roce 2021 podpořil projekt EC Meluzína RCAB: Staré odrůdy ovoce pro obnovu krajiny a podporu biodiversity.

Ústecký kraj v roce 2021 podpořil projekt našeho hlavního spolku – Asociace Brontosaura: Environmentálně osvětová databáze Archiv starých odrůd – meruňkové odrůdy

 

Děkujeme za pochopení a podporu záchrany velkých ovocných stromů v Českém středohoří.


Karlovarský kraj v roce 2021 podpořil projekt Asociace Brontosaura: Snížení potřeby ruční práce v krajské botanické zahradě – 2. etapa.

Díky tomuto projektu byla dokončena výroba „neviditelných“ obrubníků kolem sbírkových záhonů botanické zahrady v Dalovicích.

Karlovarský kraj v roce 2021 podpořil projekt EC Meluzína RCAB: Péče o genofondové sbírky Karlovarského kraje.

Děkujeme za laskavou podporu našeho úsilí o zachování cenné botanické zahrady v Dalovicích.

Karlovarský kraj v roce 2021 podpořil projekt našeho hlavního spolku – Asociace Brontosaura: Využití genofondových ploch starých odrůd v Karlovarském kraji

Děkujeme za pochopení pro otázky vzdělávání široké veřejnosti k lepšímu vztahu k prostředí kolem nás.


Vánoční výstava ovoce v Praze

Poslední výstava roku 2021 se konala v termínu: čtvrtek 2.12.- sobota 4.12. 2021 jako Vánoční výstava – zimní jádroviny. Pozvánka s programem ke stažení zde: csop_vystava_2021_vanoce_delsi

Odborný seminář byl věnován školkaření a množení ovocných stromků. Přednášky i praktické roubování vedl Ing. Zdeněk Buzek a kdo chtěl tak si odnesl roubovanou hrušeň nebo jabloň jako vánoční dárek.

Víkendová akce na botanické zahradě v Dalovicích

Dobrovolnická akce se  uskutečnila v sobotu 20.11. 2021,  od 14.00 .

Samozřejmě nebylo nutné tam být celou dobu, i hodina práce nám velmi pomohl. Na programu byl úklid listí a větví, navážení kompostů, rytí, sběr jablek a další práce spojené s přípravou na zimu. Na závěr bylo opékání klobásek a prima beseda u ohně.

Komunitní sázení stromků v Ostrově

Akce se uskutečnila v sobotu 6.11. (za excelentního počasí) a v neděli  7.11. 2021 (za excelentně psího počasí) v Dolním Žďáru podél cyklostezky do Květnové a podél polní cesty spojující cyklostezku s Boreckými rybníky.

Sázeli jsme po oba dny hrušně, jabloně a třešně starých dobrých odrůd.

Akce byla vhodná pro každého, kdo se chce naučit sázet stromy jako prostokořené sazenice a dobře je zabezpečit proti zvěři nebo hospodářským zvířatům.

Takhle vypadala polní alej před akcí.

Takhle při akci

A takto po akci


Dobrovolná výpomoc v botanické zahradě v Dalovicích

23.10.2021 jsme se sešli s přáteli botanické zahrady abychom pomohli s přípravou na zimu.


Zemská výstava starých dobrých odrůd ovocných stromů

čtvrtek 14.10. – neděle 17.10. 2021 Podzimní Flora Olomouc – informace k programu ke stažení zde: csop_vystava_2021_10_vystava

O výstavu byl velký zájem a díky všem našim spolupracovníkům se podařilo vytvořit opravdu hezkou expozici


Lázeňský festival jablek

– kolonáda v Mariánských Lázníchneděle 10.10.2021

– ovoce z genofondových ploch a velká sláva kolem

v hlavní roli tradičně pěstované odrůdy


Výstava podzimní odrůdy jádrovin a pozdních slivoní

Ve dnech čtvrtek 7.10.- sobota 9.10. 2021 byla v Domě ochránců přírody v Praze další výstava plodů strých odrůd.

– informace o programu ke stažení zde:csop_vystava_2021_rijen_delsi

O výstavu byl tradičně velký zájem

Středoevropské pomologické dny

Bad Muskau pátek 1.10. – neděle 3.10. 2021


Pomologické dny – podzim v zahradě v Průhonicích na Chotobuzi

sobota 4.9. – neděle 5.9. 2021 jsme vystavovali, ochutnávali a moštovali aktuálně zralé odrůdy v Průhonickém areálu v botanické zahradě na Chotobuzi. Program akce je ke stažení zde: csop_vystava_2021_zari_pomologicke_dny

Navíc byly exkurse do genofondového sadu. Dále bylo možno obdivovat prohlédnout rozsáhlé sbírky růží a jiných okrasných rostlin v docela velké botanické zahradě.

S moštováním vydatně pomohli návštěvníci akce


Výstava letní odrůdy jádrovin a slivoní

Tato výstava se konala v termínu: čtvrtek 19.8.- sobota 21.8. 2021. Program výstavy je ke stažení zde: csop_vystava_2021_srpen_delsi_

Největším dobrodružstvím zřejmě byl vznik marmelády přímo v rámci semináře. Vařili jsme z Moravské žlutého špendlíku a byla to lahoda.


Výstava ovoce pozdních třešní a meruněk

čtvrtek 15.7.-sobota 17.7. 2021 Výstava pozdní třešně a meruňky – program výstavy a podrobnosti ke stažení zde: csop_vystava_2021_cervenec_delsi

Na určovacím semináři se sešly skutečné pecky.

Nabídka odrůd již byla velmi důstojná a vystavovali jsme kolem 60 odrůd třešní, višní, meruněk a dokonce i první hrušně – Magdalenky.

Ještě před vernisáží jsme hostili milou návštěvu z České televize: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/221411010100715/video/852379

Zajímavé a netradiční byly zpracovatelské přednášky.


Výstava ovoce raných odrůd třešní

čtvrtek 17.6.-sobota 19.6. 2021 Výstava rané třešně – pozvánka včetně doprovodného programu ke stažení zde: csop_vystava_2021_cerven_a-komb

Odrůd se sešlo kolem dvanácti a byl to docela zázrak. Dodatečně děkujeme všem, kdo nám pomohli sehnat výstavní exempláře.

Také na určovacím semináři se podařilo shromáždit zajímavé vzorky starých odrůd třešní.


Dobrovolná pracovní výpomoc v Dalovicích

Ovocné stromy v Dalovicích potřebovali ošetřit a tak jsme se rozhodli vypsat termíny na dobrovolnou pracovní výpomoc při řezu ovocných stromů. Práce je to vhodná pro každého (nemusí být v oboru odborníkem).  Na začátku jsme provedli důkladnou instruktáž, jak na to, a jak na to bezpečně. Důležité je chtít se to naučit a mít rád práci pod širým nebem třeba i v únoru.
Na místě bylo k dispozici potřebné nářadí ale kdo chtěl, přinesl si svoje.
takto jsme pomohli v botanické zahradě v následujících termínech:
sobota: 6.2. 2021 od 14.00 do 18.00
sobota: 20.2. 2021 od 14.00 do 18.00

sobota: 3.6. 2021 od 14.00 do 18.00 kdy jsme navíc provedli výsadbu 6 stromků
Hlavní odměnou bylo možnost dozvědět se co, jak a proč se provádí během zimního období.

 

Ovocný kalendář pro rok 2021

V roce 2021 vydáváme už desátý kalendář pro příznivce velkých ovocných stromů a starých dobrých odrůd. Pojali jsme ho trochu jinak, než v minulých letech. Doufáme ale, že Vám přinese stejnou nebo ještě větší nůši štěstí jako ty minulé.

KALENDÁŘ_2021